
Flagowe Volvo na platformie SPA: światła „Młot Thora”, pionowy ekran dotykowy Sensus i jedne z najlepszych foteli w motoryzacji. Każdy silnik to czterocylindrowe 2.0, od diesla D3 po hybrydę plug-in T8. W Polsce kombi V90 sprzedaje się kilka razy lepiej niż sedan S90, w pierwszych latach dominował D4 190, a po 2020 roku jego miejsce zajęła benzynowa miękka hybryda B5. V90 Cross Country dodaje prześwit, nakładki i napęd na cztery koła. Volvo wygasiło obie wersje w Europie i w 2026 roku żadnej nie da się już kupić w Polsce jako nowej, więc późne egzemplarze Plus/Ultimate zamykają serię.




Podstawowy diesel, zwykle zamawiany do floty. Wystarczający i oszczędny, ale D4 kosztuje niewiele więcej i jeździ dużo lepiej.
Wzorcowe wczesne S90/V90 w Polsce: 190 KM, 400 Nm, 8-biegowy Aisin. Większość aut ma napęd na przód; AWD w Cross Country i części późnych kombi D4 AWD. Pilnuj poziomu oleju i historii serwisowej.
Diesel biturbo z systemem PowerPulse ograniczającym turbodziurę sprężonym powietrzem i seryjnym AWD. Szybki i swobodny; bardziej skomplikowany niż D4.
Słabsza odmiana benzynowego turbo, dodana w 2017 roku. Kulturalna, tania w ubezpieczeniu i rzadka w Polsce, bo większość kupujących wybrała diesla.
Benzynowe turbo z prawdziwym temperamentem i bez dieslowych zmartwień z emisją. Cicha rekomendacja dla jeżdżących mniej.
Czterocylindrowiec z kompresorem i turbosprężarką oraz AWD. Szybki i kulturalny, w mieście dużo pali; sprawdź sprzęgło kompresora i historię układu chłodzenia.
Silnik T6 plus tylny silnik elektryczny: łącznie 407 KM, realnie około 30–40 km zasięgu elektrycznego z wczesnym akumulatorem 10.4 kWh. Stan akumulatora ma większe znaczenie niż przebieg.
T8 z mocą skorygowaną do 390 KM i większym akumulatorem 11.6 kWh, sprzedawany w latach modelowych 2020–2021, przed modernizacją do 455 KM.
T8 o dużym zasięgu z akumulatorem 18.8 kWh i mocniejszym tylnym silnikiem: 455 KM i 70–90 km zasięgu elektrycznego. Najbardziej wszechstronne S90/V90 w historii.
D4 z rozrusznikiem-alternatorem 48 V i nieco większą mocą. Domyślny późny diesel w Polsce; AWD w Cross Country.
Następca D5 w wersji miękkiej hybrydy z AWD; krótko produkowany, zanim Volvo wycofało mocniejszego diesla z tej gamy.
Główny wybór wśród późnych roczników: benzynowe turbo 250 KM ze wspomaganiem 48 V. Ciche, wystarczająco szybkie i wolne od zmartwień z DPF i AdBlue.
Kompresor, turbosprężarka i miękka hybryda: następca T6 z mocą 300 KM i seryjnym AWD. Rzadki na polskim rynku.
| Silnik | Na sprzedaż teraz | Lata | Skrzynia · napęd | Poszukiwany | Solidność | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
D3 2.0 · 150 KM Diesel · S90 / V90 D3 · D4204T (VEA) | 67 | 2016–2020 | Manualna / Automatyczna FWD | Podstawowy diesel, zwykle zamawiany do floty. Wystarczający i oszczędny, ale D4 kosztuje niewiele więcej i jeździ dużo lepiej. | ||
D4 2.0 · 190 KM Diesel · S90 / V90 D4 · D4204T (VEA) | 153 | 2016–2020 | Manualna / Automatyczna FWD / 4x4 | Wzorcowe wczesne S90/V90 w Polsce: 190 KM, 400 Nm, 8-biegowy Aisin. Większość aut ma napęd na przód; AWD w Cross Country i części późnych kombi D4 AWD. Pilnuj poziomu oleju i historii serwisowej. | ||
D5 2.0 PowerPulse · 235 KM Diesel · S90 / V90 D5 AWD · D4204T (VEA) | 105 | 2016–2020 | Automatyczna 4x4 | Diesel biturbo z systemem PowerPulse ograniczającym turbodziurę sprężonym powietrzem i seryjnym AWD. Szybki i swobodny; bardziej skomplikowany niż D4. | ||
T4 2.0 · 190 KM Benzyna · S90 / V90 T4 · B4204T (VEA) | 43 | 2017–2020 | Automatyczna FWD | Słabsza odmiana benzynowego turbo, dodana w 2017 roku. Kulturalna, tania w ubezpieczeniu i rzadka w Polsce, bo większość kupujących wybrała diesla. | ||
T5 2.0 · 254 KM Benzyna · S90 / V90 T5 · B4204T (VEA) | 39 | 2016–2020 | Automatyczna FWD / 4x4 | Benzynowe turbo z prawdziwym temperamentem i bez dieslowych zmartwień z emisją. Cicha rekomendacja dla jeżdżących mniej. | ||
T6 2.0 AWD · 320 KM Benzyna · S90 / V90 T6 AWD · B4204T (VEA) | 44 | 2016–2020 | Automatyczna 4x4 | Czterocylindrowiec z kompresorem i turbosprężarką oraz AWD. Szybki i kulturalny, w mieście dużo pali; sprawdź sprzęgło kompresora i historię układu chłodzenia. | ||
T8 Twin Engine (plug-in hybrid) · 407 KM Hybryda plug-in · S90 / V90 T8 Twin Engine AWD | 13 | 2016–2019 | Automatyczna 4x4 | Silnik T6 plus tylny silnik elektryczny: łącznie 407 KM, realnie około 30–40 km zasięgu elektrycznego z wczesnym akumulatorem 10.4 kWh. Stan akumulatora ma większe znaczenie niż przebieg. | ||
T8 Twin Engine (plug-in hybrid) · 390 KM Hybryda plug-in · S90 / V90 T8 Twin Engine / Recharge | 34 | 2020–2021 | Automatyczna 4x4 | T8 z mocą skorygowaną do 390 KM i większym akumulatorem 11.6 kWh, sprzedawany w latach modelowych 2020–2021, przed modernizacją do 455 KM. (część danych niezweryfikowana) | ||
T8 Recharge (plug-in hybrid) · 455 KM Hybryda plug-in · S90 / V90 Recharge T8 AWD | 32 | 2022–2024 | Automatyczna 4x4 | T8 o dużym zasięgu z akumulatorem 18.8 kWh i mocniejszym tylnym silnikiem: 455 KM i 70–90 km zasięgu elektrycznego. Najbardziej wszechstronne S90/V90 w historii. | ||
B4 2.0 diesel mild hybrid · 197 KM Diesel · S90 / V90 B4 (D) · D4204T (VEA) | 24 | 2020–2024 | Automatyczna FWD / 4x4 | D4 z rozrusznikiem-alternatorem 48 V i nieco większą mocą. Domyślny późny diesel w Polsce; AWD w Cross Country. | ||
B5 2.0 diesel mild hybrid AWD · 235 KM Diesel · S90 / V90 B5 AWD (D) · D4204T (VEA) | 41 | 2020–2022 | Automatyczna 4x4 | Następca D5 w wersji miękkiej hybrydy z AWD; krótko produkowany, zanim Volvo wycofało mocniejszego diesla z tej gamy. (część danych niezweryfikowana) | ||
B5 2.0 petrol mild hybrid · 250 KM Benzyna · S90 / V90 B5 (P) · B4204T (VEA) | 14 | 2020–2024 | Automatyczna FWD / 4x4 | Główny wybór wśród późnych roczników: benzynowe turbo 250 KM ze wspomaganiem 48 V. Ciche, wystarczająco szybkie i wolne od zmartwień z DPF i AdBlue. | ||
B6 2.0 petrol mild hybrid AWD · 300 KM Benzyna · S90 / V90 B6 AWD · B4204T (VEA) | 9 | 2020–2024 | Automatyczna 4x4 | Kompresor, turbosprężarka i miękka hybryda: następca T6 z mocą 300 KM i seryjnym AWD. Rzadki na polskim rynku. |
Wersja bazowa, a mimo to ze światłami LED, skórą, dwustrefową klimatyzacją i 9-calowym ekranem Sensus; 12.3-calowe cyfrowe zegary i elektryczna klapa bagażnika były opcjami. Momentum Advanced (2020+) łączy popularne dodatki w pakiet.
Uwaga: Zwykle nie jest nadużywana; sprzedający czasem opisują Momentum ze skórą i 12.3-calowymi zegarami jako Inscription.
Linia luksusowa: perforowana skóra Nappa, elektryczne fotele z pamięcią, chromowany grill i listwy okienne, wstawki z drewna driftwood lub orzecha, 12.3-calowe zegary i elektryczna klapa. Wersja, na którą poluje większość polskich kupujących.
Uwaga: Emblematy Inscription można kupić na rynku wtórnym; prawdziwe auta mają fotele Nappa z wysuwanym siedziskiem i chromowany pionowy grill.
Sportowa linia stylistyczna: obniżone sportowe zawieszenie, grill i lusterka w czarnym połysku, profilowane sportowe fotele z Nappy i nubuku, kierownica i pedały R-Design. Bez dodatkowej mocy.
Uwaga: Klasyczne przekłamanie w ogłoszeniach Volvo: kierownica lub felgi R-Design zamontowane w Momentum. Szukaj emblematu R-Design na grillu, sportowych foteli i obniżonego zawieszenia.
Podniesione kombi z seryjnym AWD, nakładkami, osłonami podwozia, asystentem zjazdu ze wzniesienia i własną strukturą wersji (Pro, później Plus/Ultimate). Na wyższych oponach jeździ miękcej; najbardziej poszukiwane V90 w Polsce.
Uwaga: Istnieją zestawy plastikowych nakładek; prawdziwe Cross Country ma AWD, podniesiony prześwit i oznaczenia CC na klapie i progach.
Struktura wersji po 2022 roku, zastępująca Momentum/Inscription/R-Design. Plus odpowiada mniej więcej dobrze wyposażonemu Momentum; Ultimate ma wyposażenie na poziomie Inscription z motywem nadwozia Bright (chrom) lub Dark (czerń).
Kombi V90 dominuje w polskiej ofercie; sedany S90 są dużo rzadsze i tańsze. Wczesne roczniki to głównie D4 sprowadzone z Niemiec i Szwecji oraz polskie auta poleasingowe; od 2020 roku przejmuje benzynowa miękka hybryda B5, a diesli ubywa. Cross Country kosztuje o 10–15% więcej niż porównywalne V90. Kupujący szukają Inscription z zawieszeniem pneumatycznym i Webasto.
Pogrupowane z 620 aktualnych ogłoszeń: co ludzie sprzedają, za ile i z jakim przebiegiem.
| Silnik | Udział | Mediana ceny | Mediana przebiegu | Skrzynia · napęd |
|---|---|---|---|---|
2.0 Diesel · 190 KM D4 Momentum | 24% | 75 900 PLN | 185 000 km | Automatyczna / Manualna · FWD / 4x4 |
2.0 Diesel · 235 KM D5 AWD Inscription | 23% | 96 000 PLN | 168 556 km | Automatyczna · 4x4 / FWD |
2.0 Diesel · 150 KM D3 Momentum | 11% | 68 900 PLN | 199 000 km | Automatyczna / Manualna · FWD / 4x4 |
2.0 Benzyna · 254 KM T5 Geartronic Momentum | 8% | 85 900 PLN | 147 000 km | Automatyczna · FWD / 4x4 |
2.0 Benzyna · 320 KM T6 AWD Inscription | 5% | 78 900 PLN | 144 900 km | Automatyczna · 4x4 |
2.0 Benzyna · 197 KM B4 B Momentum Pro | 4% | 114 800 PLN | 109 600 km | Automatyczna · FWD |
2.0 Diesel · 197 KM B4 D Geartronic Momentum Pro | 4% | 99 900 PLN | 179 589 km | Automatyczna · FWD / 4x4 |
2.0 Hybryda plug-in · 390 KM T8 AWD Plug-In Hybrid R-Design | 4% | 104 700 PLN | 149 000 km | Automatyczna · 4x4 |
Mediana ceny i przebiegu dla każdego rocznika na sprzedaż.