
Auto, które posadziło za kierownicą pół Polski. Proste, przestronne i tanie w utrzymaniu. 1.9 TDI PD (105 KM) jest legendarnie trwałe, 1.6 MPI to benzyna dobrze znosząca LPG, a późniejsze 1.6/2.0 TDI common rail i 1.4 TSI wymagają uważniejszego sprawdzenia. W Polsce do 2013 roku sprzedawane jako „Octavia Tour” równolegle z trzecią generacją.




Absolutne minimum mocy; prosty i tani, z rodziną na pokładzie wolny.
Niezniszczalne 1.6 z wtryskiem pośrednim, idealne z LPG. Wolne, ale niemal nie do zajechania: uczciwy zakup za 10 000 PLN.
1.6 z wtryskiem bezpośrednim: nagar, bez LPG. Lepiej wybierz MPI.
Żwawy i oszczędny, ale wczesne EA111 TSI mają problemy z napinaczem łańcucha rozrządu; DSG DQ200 dokłada własne zmartwienia.
Szybki, ale wczesne EA888 gen. 1/2 biorą olej i wyciągają łańcuchy. Tylko z dowodem wykonanych poprawek.
Wolnossące 2.0 z wtryskiem bezpośrednim; paliwożerne, trochę nagaru w dolocie, poza tym przyzwoite.
Legenda: diesel z pompowtryskiwaczami, który przy regularnych wymianach oleju jeździ w nieskończoność. W silnikach BXE zdarzały się awarie panewek korbowodowych; najbezpieczniejszy jest BLS. Sprawdź stan dwumasy i turbosprężarki.
2.0 z pompowtryskiwaczami, z problemami 16-zaworowej głowicy (pękające głowice BKD/AZV), zużyciem sześciokątnego napędu pompy oleju i uszczelkami wtryskiwaczy. Bezpieczniejszy jest 8-zaworowy BMM (2006+).
Następca 1.9 z wtryskiem common rail: cichszy i czystszy, w zaniedbanych autach z problemami wtryskiwaczy i DPF. Często w parze z kłopotliwą DSG DQ200.
2.0 common rail (EA189): dopracowany diesel z lat po liftingu. We wczesnych jednostkach CR pilnuj wtryskiwaczy, EGR, DPF i modułu pompy oleju z wałkami wyrównoważającymi.
Silnik z GTI w większym nadwoziu. BWA przed liftingiem jest odporny (popychacz krzywki, zawór upustowy); CCZA (EA888) po liftingu wymaga dowodu poprawek zużycia oleju i łańcucha.
RS z dieslem: do 2010 roku PD BMN (drogie wtryskiwacze piezo), potem common rail CEGA. Sprawdź historię wtryskiwaczy.
| Silnik | Na sprzedaż teraz | Lata | Skrzynia · napęd | Poszukiwany | Solidność | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
1.4 (16V) · 80 KM Benzyna · 1.4 16V | 9 | 2004–2013 | Manualna FWD | Absolutne minimum mocy; prosty i tani, z rodziną na pokładzie wolny. | ||
1.6 MPI · 102 KM Benzyna · 1.6 MPI · BSE / BSF / CCSA | 69 | 2004–2013 | Manualna / Automatyczna FWD | Niezniszczalne 1.6 z wtryskiem pośrednim, idealne z LPG. Wolne, ale niemal nie do zajechania: uczciwy zakup za 10 000 PLN. | ||
1.6 FSI · 115 KM Benzyna · 1.6 FSI | 10 | 2004–2008 | Manualna / Automatyczna FWD | 1.6 z wtryskiem bezpośrednim: nagar, bez LPG. Lepiej wybierz MPI. | ||
1.4 TSI · 122 KM Benzyna · 1.4 TSI · CAXA | 74 | 2008–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD | Żwawy i oszczędny, ale wczesne EA111 TSI mają problemy z napinaczem łańcucha rozrządu; DSG DQ200 dokłada własne zmartwienia. | ||
1.8 TSI · 160 KM Benzyna · 1.8 TSI · BZB / CDAA | 45 | 2007–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD / 4x4 | Szybki, ale wczesne EA888 gen. 1/2 biorą olej i wyciągają łańcuchy. Tylko z dowodem wykonanych poprawek. | ||
2.0 FSI · 150 KM Benzyna · 2.0 FSI | 14 | 2004–2008 | Manualna / Automatyczna FWD / 4x4 | Wolnossące 2.0 z wtryskiem bezpośrednim; paliwożerne, trochę nagaru w dolocie, poza tym przyzwoite. | ||
1.9 TDI (PD) · 105 KM Diesel · 1.9 TDI · BJB / BKC / BXE / BLS | 144 | 2004–2010 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD / 4x4 | Legenda: diesel z pompowtryskiwaczami, który przy regularnych wymianach oleju jeździ w nieskończoność. W silnikach BXE zdarzały się awarie panewek korbowodowych; najbezpieczniejszy jest BLS. Sprawdź stan dwumasy i turbosprężarki. | ||
2.0 TDI (PD) · 140 KM Diesel · 2.0 TDI PD · BKD / AZV / BMM | 64 | 2004–2010 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD / 4x4 | 2.0 z pompowtryskiwaczami, z problemami 16-zaworowej głowicy (pękające głowice BKD/AZV), zużyciem sześciokątnego napędu pompy oleju i uszczelkami wtryskiwaczy. Bezpieczniejszy jest 8-zaworowy BMM (2006+). | ||
1.6 TDI (CR) · 105 KM Diesel · 1.6 TDI · CAYC | 73 | 2009–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD | Następca 1.9 z wtryskiem common rail: cichszy i czystszy, w zaniedbanych autach z problemami wtryskiwaczy i DPF. Często w parze z kłopotliwą DSG DQ200. | ||
2.0 TDI (CR) · 140 KM Diesel · 2.0 TDI CR · CFHC | 35 | 2009–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD / 4x4 | 2.0 common rail (EA189): dopracowany diesel z lat po liftingu. We wczesnych jednostkach CR pilnuj wtryskiwaczy, EGR, DPF i modułu pompy oleju z wałkami wyrównoważającymi. | ||
RS 2.0 TSI · 200 KM Benzyna · Octavia RS · BWA / CCZA | 34 | 2005–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD | Silnik z GTI w większym nadwoziu. BWA przed liftingiem jest odporny (popychacz krzywki, zawór upustowy); CCZA (EA888) po liftingu wymaga dowodu poprawek zużycia oleju i łańcucha. | ||
RS 2.0 TDI · 170 KM Diesel · Octavia RS TDI · BMN (PD) / CEGA (CR) | 34 | 2006–2013 | Manualna / Dwusprzęgłowa FWD | RS z dieslem: do 2010 roku PD BMN (drogie wtryskiwacze piezo), potem common rail CEGA. Sprawdź historię wtryskiwaczy. |
Podstawowa: felgi stalowe, manualna klimatyzacja lub jej brak, radio. „Tour” to nazwa z końca produkcji.
Średnia wersja: klimatyzacja, elektryczne szyby, opcjonalne felgi aluminiowe.
Najwyższa wersja: Climatronic, felgi aluminiowe, tempomat, często skóra.
Podniesione Combi z nakładkami i 4x4 Haldex; 2.0 TDI lub 1.8 TSI.
2.0 TSI 200 KM lub 2.0 TDI 170 KM, obniżone zawieszenie, większe hamulce, pakiet nadwozia i fotele RS.
Uwaga: Pakiety nadwozia i emblematy RS montuje się w bazowych autach; kod silnika i VIN rozstrzygają sprawę.
Wciąż jedno z najliczniejszych aut na polskim rynku wtórnym. Za 8 000–16 000 PLN wybiera się między 1.6 MPI (często na LPG) a 1.9 TDI; sprzedający, który udowodni wymiany oleju i niedawną wymianę sprzęgła z kołem zamachowym, jest wart więcej niż niższy przebieg.
Pogrupowane z 651 aktualnych ogłoszeń: co ludzie sprzedają, za ile i z jakim przebiegiem.
| Silnik | Udział | Mediana ceny | Mediana przebiegu | Skrzynia · napęd |
|---|---|---|---|---|
1.9 Diesel · 105 KM 1.9 TDI Ambiente | 15% | 9 500 PLN | 312 411 km | Manualna / Automatyczna · FWD / 4x4 |
2.0 Diesel · 140 KM 2.0 TDI DPF 4x4 Scout | 13% | 15 000 PLN | 280 000 km | Manualna / Automatyczna · FWD / 4x4 |
1.6 Diesel · 105 KM 1.6 TDI Elegance | 11% | 16 000 PLN | 253 576 km | Manualna / Automatyczna · FWD / RWD |
1.4 Benzyna · 122 KM 1.4 TSI Active | 9% | 15 000 PLN | 215 000 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
1.6 Benzyna · 102 KM 1.6 Ambiente | 8% | 10 400 PLN | 221 242 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
1.8 Benzyna · 160 KM 1.8 TSI Elegance | 6% | 14 500 PLN | 217 000 km | Manualna / Automatyczna · FWD / 4x4 |
1.6 LPG · 102 KM 1.6 Tour | 6% | 12 000 PLN | 249 801 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
2.0 Benzyna · 200 KM 2.0 TFSI RS | 5% | 25 900 PLN | 184 199 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
Mediana ceny i przebiegu dla każdego rocznika na sprzedaż.